Leyla Gencer Voice Competition 2010

VI. Leyla Gencer Voice Competition

21 - 26 August 2010
 
Pier Luigi Pizzi
President of the Jury
General Manager
Sferisterio Opera Festival

Renato Bruson
Baritone

Yekta Kara
Chief Director
Turkish State Opera and Ballet

Gürer Aykal
Honorary Conductor
Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra

Luca Targetti
Head of International Projects
Accademia Teatro alla Scala
  
Gianni Tangucci
Director
Pergolesi Spontini Jesi Foundation
 
Vincenzo de Vivo
Artistic Director
Eurobottega - La Bottega Internazionale della Musica

Finale

26 August 2010
Hagia Eirene Museum, Istanbul
 
Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra
Gürer Aykal, conductor

First Prize
Pretty YENDE, soprano
(South Africa)
   
Second Prize
Kartal KARAGEDİK, baritone
(Turkey)

Third Prize
Anna LAPKOVSKAJA, mezzosoprano
(Germany)
 
Third Prize
Pervin ÇAKAR, soprano
(Turkey)


Photos © IFCA / PELİN ERDOĞAN, Istanbul
Photos © IFCA / MAHMUT CEYLAN, Istanbul

SABAH GAZETESİ                                         

2010.02.10
 
Leyla Gencer'in 'halefleri'ne çağrı
 
Bu yıl altıncısı düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması'nın ön elemeleri için başvurular başladı. Leyla Gencer'in önderliğinde, İKSV ve La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen yarışmada ön elemeler, jüri karşısında canlı olarak gerçekleştirilecek. 15-16 Mayıs'ta İstanbul'daki ön eleme dışında 3- 16 Mayıs arasında Berlin, Barselona ve Milano'da da elemeler yapılacak. Yarışmanın finalleri 21-36 Ağustos'ta İstanbul'da gerçekleşecek. www.leylagencer.org
 
SABAH GAZETESİ                                         
2010.08.25

"Leyla Gencer" finalistleri belirlendi

"6. Leyla Gencer Şan Yarışması" finalinde altısı Türkiye'den dokuz yarışmacı yarışacak. Final gecesi yarın Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması'nın dün yapılan ve 6 ülkeden 17 yarışmacının katıldığı yarı finalinde, 6'sı Türkiye'den olmak üzere 9 yarışmacı finale katılmaya hak kazandı. Yarışmanın finali ve ödül töreni 26 Ağustos Perşembe akşamı saat 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde gerçekleşecek.

Finalde Adelina Diaconu (Kolaratur soprano/Romanya), Anna Lapkovskaja (Mezzo-soprano/ Almanya), Aylin Sezer (Soprano/Türkiye), Bahadır Noyan Coşgun (Bariton/Türkiye), Esra Çetiner (Soprano/Türkiye), Kartal Karagedik (Bariton/Türkiye), Pervin Çakar (Soprano/Türkiye), Pretty Yende (Soprano/Güney Afrika) ve Sirel Yakupoğlu (Soprano/Türkiye) yarışacaklar.

6. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın yarın saat 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde başlayacak final gecesinde yarışmacılar jüri tarafından belirlenen aryaları, seslendirecekler. Finalistlere, Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Gecede ayrıca, 2008 yılında 5. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda birinci olan soprano Nazlı Deniz Boran, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde bir konser de verecek.

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın final gecesinde toplamı 23 bin 500 avroyu bulan ödüller, jürinin kararları doğrultusunda sahiplerini bulacak.

Finalistleri ayrıca, 2011 yılında Schleswig-Holstein Festivali ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sezonunda bir konserin yanı sıra 2012 yılında 40. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde konser verme şansını yakalayacaklar.

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın bu yıl ilk kez Mayıs ayında Milano, Berlin ve İstanbul'da gerçekleştirilen canlı ön elemelerinde, ön eleme jürisi, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 119 adayı değerlendirdi ve İstanbul'daki elemelere katılmaya hak kazanan yarışmacıları belirledi.

22 ve 23 Ağustosta yapılan çeyrek finale katılan 12 ülkeden 34 yarışmacıdan 17'si yarı finale katılmaya hak kazandı.

6. Leyla Gencer Şan Yarışması, İKSV ve La Scala Akademisi iş birliğiyle, Doğuş Grubu ve Garanti Bankası sponsorluğunda, Dışişleri Bakanlığı'nın desteği ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Borusan Holding'in katkılarıyla gerçekleşiyor.

Yarışmanın final gecesinin biletleri, Biletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi (216) 556 98 00, www.biletix.com ve İKSV binasında satılıyor.

Bilet fiyatları final gecesi için 50 TL (balkon), 30 TL, 20 TL ve öğrenci 10 TL olarak belirlendi. Lale Kart üyeleri yüzde 25'e varan özel indirimlerinden yararlanabilecekler.

SABAH GAZETESİ                                         

2010.08.26
 
Leyla Gencer Ödülü için final bu akşam
 
Leyla Gencer Şan Yarışması'nın finali bugün Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilecek. Yarışmanın finalinde, altısı Türkiye'den olmak üzere dokuz sanatçı yarışacak. Final gecesinde yarışmacılar jüri tarafından belirlenen aryaları Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde seslendirecekler. Gecede ayrıca, 2008 yılında 5. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda birinci olan soprano Nazlı Deniz Boran da bir konser verecek.

SABAH GAZETESİ                                         

2010.08.27

"Leyla Gencer" yarışmasının kazananları açıklandı

6. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın final gecesi 26 Ağustos Perşembe günü Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirildi. Geceye katılan 9 finalistten 3'ü dereceye girmeye hak kazandı.

Yarışmanın dereceye giren finalistlerini Jüri Başkanı Sferisterio Opera Festivali Genel Müdürü Pier Luigi Pizzi açıkladı. Bu yılki Leyla Gencer Şan Yarışması'nda Pretty Yende (soprano / Güney Afrika) birinci, Kartal Karagedik (bariton / Türkiye) ikinci, Anna Lapkovskaja (mezzo-soprano / Almanya) ve Pervin Çakar (soprano / Türkiye) üçüncü oldular. İlk üçe giren yarışmacılar toplam 23.500 Euro'luk ödülün sahibi oldular.

Leyla Gencer Şan Yarışması finalistleri ayrıca, 2011 yılında Schleswig-Holstein Festivali ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sezonunda bir konserin yanı sıra 2012 yılında 40. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde konser verme şansını yakaladılar.

Yarışmanın bu yıl ilk kez canlı olarak gerçekleştirilen, mayıs ayında Milano, Berlin ve İstanbul'da düzenlenen ön elemelerinde, ön eleme jürisi, 119 şancının başvurusunu değerlendirmişti. 22 ve 23 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da yapılan çeyrek finale 12 ülkeden katılan 34 şancıdan 17'si yarı finale katılmaya hak kazanmıştı.

Opera dünyasında önemi günden güne artan Leyla Gencer Şan Yarışması, İKSV ve La Scala Akademisi iş birliğiyle, Doğuş Grubu ve Garanti Bankası sponsorluğunda, T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın desteği ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Borusan Holding'in katkılarıyla gerçekleşiyor. 7. Leyla Gencer Şan Yarışması 2012 yılında yapılacak.

Sunuculuğunu Halit Ergenç'in üstlendiği final gecesi, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın seslendirdiği Giuseppe Verdi'nin Kaderin Gücü operası uvertürüyle başladı. Daha sonra yarışmacılar final için kendi seçtikleri aryaları, jüri ve izleyicinin karşısında seslendirdiler. Finalistlere şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik etti. Gecede ayrıca, 2008 yılında 5. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda birinci olan soprano Nazlı Deniz Boran, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde bir konser de verdi.

SABAH GAZETESİ                                         

2010.08.28

Leyla Gencer'in birincisi Güney Afrika'dan

Önceki akşam Aya İrini Müzesi'nde finali gerçekleşen 6. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda dokuz finalist arasından Güney Afrika'dan Pretty Yende birinci seçildi. Jüri başkanlığını Sferisterio Opera Festivali Genel Müdürü Pier Luigi Pizzi'nin üstlendiği yarışmada ikinci Türkiye'den Kartal Karagedik olurken, üçüncülüğü Almanya'dan Anna Lapkovskaja ve Türkiye'den Pervin Çakar paylaştı. Gecede dokuz finalist, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) eşliğinde sahne aldı. www.leylagencer.org


AKOB MAGAZINE No.4                                         
2010.09.22

Excerpts                       

Pretty Yende soprano (South Africa)
Massenet Je marche sur tous les chemins .. Obeissons Manon
                  
Pervin Çakar soprano (Turkey)
Donizetti Ah tardai troppo... Oh luce di quest'anima Linda di Chamounix 
                   
Kaan Karagedik baritone (Turkey)
Verdi O Carlo, ascolta Don Carlos