2018 BIPO [In Memory]

GIANNI SCHICCHI Giacomo Puccini
TUDOR TRILOGY Gaetano Donizetti
IN MEMORY OF LEYLA GENCER
2018.05.17 LÜTFİ KIRDAR ICEC – 20.00
  

GIANNI SCHICCHI * PUCCINI

OPERA IN ONE ACT

TUDOR TRILOGY * DONIZETTI

EXCERPTS FROM MARIA STUARDA, ROBERTO DEVEREUX and ANNA BOLENABorusan Istanbul Philharmonic Orchestra (BIPO)
Sascha Goetzel conductor
Yekta Kara stage director
 
Correpetitors
Barış Büyükyıldırım
Fügen Yiğitgil
Vincenzo Scalera 

Vocal Coachs of Academy BIPO Members
EVA MEI
GIUSEPPE SABATINI
LUCIANA SERRA
RENATA BRUSON

Infant Soloist Trainer
Gülsen Yavuzkal

Production Manager
Kerem Tüzün
 
Video Eiting
Selçuk Metin
 
Conduit
Esra Tütüncüoğlu
 
Surtitles
Banu Atça / Umut Kurç (Faprika)
Şebmen Özsaran
 
Photo © Borusan Sanat / ÖZGE BALKAN, Istanbul

GIANNI SCHICCHI * PUCCINI

OPERA IN ONE ACTPerformed by the members of ACADEMY BIPO

Gianni Schichi OZAN KURLAR baritone
Lauretta CEREN AYDIN AKKOÇ soprano
Zita MELİS ÇIRPICI mezzo-soprano
Rinuccio BERK DALKILIÇ tenor
Gherardo ALO UTKU tenor
Nella NİHAN BİÇER soprano
Betto di Signa ÇAĞDAŞ BEKTAŞ bass
Simone MERT ERYÜKSEL bass
Marco ZİYA AZBAZDAR baritone
La Ciesca BURCU HANCI soprano
Gherhardino CAN BERAHA
Maestro Spinelloccio MAZLUM DOĞNA baritone
Guccio BİRAN ÖZGÖR SARIYER baritone
Pinellino MEHMET ONUR HİLALOĞLU bass

 

TUDOR TRILOGY * DONIZETTI

EXCERPTS FROM MARIA STUARDA, ROBERTO DEVEREUX & ANNA BOLENA  
MARIA STUARDA

*Sinfonia
*Qual loco e questo?.. E’ sepmre la stessa ... Figlia impura di Bolena (Act II Finale)
*E gia vicino el tuo morir l’istante ... Di un cor che more ... Ah! Se un giorno (Act III Finale)
 
Maria Stuarda SİMGE BÜYÜKEDES soprano
Elisabetta ASUDE KARAYAVUZ mezzo-soprano
Anna MELİS ÇIRPICI mezzo-soprano
Leicester ALP UTKU tenor
Cecil ZİYA AZBAZDAR bass
Talbot GÖKTUĞ ALPAŞLAR bass
 
Simge Büyükedes, soprano as Maria Stuarda

ROBERTO DEVEREUX
   
*Sinfonia
*Ecco l’indegno!... Alma infida, ingrate core ... (Act II Finale)
*E Sara in questi orribili momenti ... Vivi, ingraTo core ... Quel sangue versato (Act III Finale)

Elisabetta ÇİĞDEM SOYARSLAN soprano
Roberto BERK DALKILIÇ tenor
Nottingham OZAN KURLAR baritone
Cecil ALP UTKU tenor
Gueltiero ÇAĞDAŞ BEKTAŞ bass
Women Choir: Burcu Hancı, Ceren Aydın Akkoç, Melis Çırpıcı
 
Çiğdem Soyaslan, soprano as Elisabetta
 
ANNA BOLENA  
  
*Sinfonia
*Piangete voi …. Al dolce guidami ... Coppia iniqua (Act II Finale)

Anna Bolena BURCU UYAR soprano
Hervey ALP UTKU tenor
Percy BERK DALKILIÇ tenor
Rocheford ÇAĞDAŞ BEKTAŞ bass
Smeton MELİS ÇIRPICI mezzo-soprano
 
Burcu Uyar, soprano as Anna Bolena
 
LEYLA GENCER’İN ANISINA
 
Borusan Sanat olarak, sezon programlarımızda Leyla Gencer’e her zaman özel bir yer ayırıyoruz. 2009’dan bu yana, her yıl Leyla Gencer’i bize ve opera dünyasına kattığı değerler için anıyor; onun müziğe ve operaya olan sevgisini her yıl bir kez daha kutluyoruz.
 
Geçtiğimiz 10 yıl içinde Leyla Gencer’i, sanatçının kariyerine damga vurmuş ve onun imzasını taşıyan Tosca, Aida, La Traviata ve Norma gibi operalarla olduğu kadar uzun suredir İstanbul’da seslendirilmeyen Salome ve geçtiğimiz sezon ülkemizde ilk kez seslendirilen Richard Strauss’un Güllü Şövalye operalarıyla da andık; bu yapıtların izleyiciyle buluşmasının Gencer’in sanat yaşamının anısına çok özel bir armağan olacağını duşunduk…
 
Bu konserde Leyla Gencer’i, Akademi BİFO katılımcıları tarafından seslendirilecek Puccini’nin Gianni Schicchi operasıyla selamlayacağız. Borusan Sanat çatısında kurulan ve iki sezondur çalışmalarını gerçekleştiren Akademi BİFO üyeleri bu yapıta, başta Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Sürekli Şefi ve Sanat Yönetmeni Sascha Goetzel ve yönetmen Yekta Kara olmak üzere; Luciana Serra, Renato Bruson, Giuseppe Sabbatini ve Eva Mei gibi dünya operasının önemli yıldız sanatçıları tarafından hazırlandı; kendilerine bu çalışmalar suresince piyanistler Vincenzo Scalera, Figen Yiğitgil ve Barış Büyükyıldırım eşlik ettiler. Leyla Gencer’in eğitime verdiği önemin de bilincinde olarak, tüm eğitmenlerimize ve Akademi BİFO üyelerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.
 
Leyla Gencer’in kariyerindeki donum noktalarından biri hiç kuşkusuz ki, Donizetti’nin unutulan yapıtlarına hayat vermesi ve opera edebiyatına yeniden kazandırması oldu. Gencer 1957–1975 yılları arasında Donizetti’nin 10 yapıtını seslendirdi: 1957’de Lucia di Lammermoor, 1958’de Anna Bolena, 1960’ta Poliuto, 1964’te Roberto Devereux, 1966’da Lucrezia Borgia, 1967’de Maria Stuarda, 1969’da Belisario, 1970’te Messa di Requiem per Bellini, 1972’de Caterina Cornaro ve 1975’te Les Martyrs... Bu operaların hemen hepsi gurumuz opera edebiyatına Leyla Gencer’in çalışmaları sonucunda girdi. Bu akşamki konserimizin ikinci bölümünde Gencer’le birlikte anılan, Maria Stuarda, Roberto Devereux ve Anna Bolena operalarından bölümler, dünya operalarında yer alan ve Leyla Gencer ile birlikte çalışma şansını yakalamış değerli sanatçılarımız tarafından seslendirilecek.
  
Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 10. yılında anarken, onu opera tarihine altın harflerle kazıyan bu üç yapıtın kayıtlarını da çok özel bir sunumla siz opera severlerle paylaşmak istedik. A.K. Müzik ile birlikte Anna Bolena, Maria Stuarda ve Roberto Devereux operalarının yeni CD’lerini sizlere sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.
 
Elbette, Leyla Gencer’i anmak, onu yaşamı ve sanatıyla birlikte yeni kuşaklara aktarmak için gerçekleştirdiğimiz çalışmalar bununla sınırlı değil... 1986 yılında İtalya’da Romanzo vero di una primadonna başlığıyla Franca Cella tarafından kaleme alınan ve Leyla Gencer’in yaşam öyküsünü anlatan İtalyanca kitap, Borusan Sanat’ın katkılarıyla, İngilizce çevirisiyle okurlarla buluşacak. Bunun yanı sıra, Ekim ayında Borusan Sanat ve Yapı Kredi Yayınları iş birliği ile yayımlanacak olan kitap için Evin İlyasoğlu’nun hazırlıklarını sürdürdüğünü de müjdelemek isteriz. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Borusan Sanat ve La Scala Akademisi iş birliğiyle gerçekleştirilen 9. Leyla Gencer Şan Yarışması ise opera dünyamıza yeni yıldızlar kazandırmak için Eylül ayında gerçekleşecek.
  
İmza attığımız konserler, gerçekleştirdiğimiz yayım, kayıt çalışmaları ve iş birlikleriyle Leyla Gencer’in anısına bir armağan sunabildiysek, ne mutlu bize...
 
Ahmet Etem Erenli
Genel Müdür
© Borusan Sanat 17 May 2018

As Borusan Sanat, we always spare a special place for Leyla Gencer in our seasonal programs. We’ve been commemorating her every year since 2009, for all the great things that she did for the opera and for us. Each year, we celebrate her love for music and opera. In the past 10 years: we commemorated her with some of her signature operas such as Tosca, Aida, La Traviata, Norma; and also with operas like Salome that hadn’t been performed in Istanbul since long time and last season; with Der Rosenkavalier of Richard Strauss, which was performed for the first time in Turkey. We thought that performing these operas before the Istanbul audience would be a special way of celebrating Gencer’s artistic career..In tonight’s concert, we’ll pay our respects to Leyla Gencer first with Puccini’s Gianni Schicchi which will be performed by the young singers of Academy BIPO. Academy BIPO was founded two years ago and its young members have been trained mainly by Sascha Goetzel- the chief conductor and Artistic Director of Borusan Philharmonic Orchestra and director Mrs. Yekta Kara. And they’ve also attended masterclasses of opera stars such as; Luciana Serra, Renato Bruson, Giuseppe Sabbatini and Eva Mei. During these trainings they were accompanied by pianists such as Vincenzo Scalera, Fügen Yiğitgil and Barış Büyükyıldırım. As we acknowledge how much importance Leyla Gencer gave to education, we would like to thank all our teachers and Academy BIPO members for all their dedicated efforts.


One of the turning points of Leyla Gencer’career was when she revived Donizetti’s forgotton operas and rebrought them into the opera repertoire. Gencer sang 10 operas of Donizetti between the years 1957–1975:

1957-Lucia di Lammermoor, 1958-Anna Bolena, 1960-Poliuto, 1964-Roberto Devereux, 1966-Lucrezia Borgia, 1967-Maria Stuarda, 1969-Belisario, 1970-Messa di Requiem per Bellini, 1972-Caterina Cornaro and 1975-Les Martyrs...Almost all of these operas were reincluded in the opera repertoire thanks to the efforts of Leyla Gencer. Tonight, at the second part of our concert: we’ll perform excerpts from some of Gencer’s signature operas such as Maria Stuarda, Roberto Devereux and Anna Bolena with the presence of very special Turkish opera singers who’ve been singing at theatres all around the world and that had the chance to work with Leyla Gencer.  Whilst we commemorate Leyla Gencer at the tenth year of her passing by, we also wanted to share the recordings of these three operas that engraved her name gloriously in the opera history, with a very special presentation. We’re very happy to present the new CDs of Anna Bolena, Maria Stuarda and Roberto Devereux that were prepared through our cooperation with A.K. Müzik. Of course that’s not all we did to commemorate Leyla Gencer and to share her life and art with the upcoming generations....The book named Romanzo vero di una primadonna which is based on Leyla Gencer’s life, written in 1986 by Franca Cella in Italian, will now be published in English thanks to Borusan Sanat’s contributions. And we’re also happy to announce that through the cooperation of Borusan Sanat and Yapı Kredi Culture and Arts Publishing, another book about Leyla Gencer is being written by Evin İlyasoğlu and will be published soon. The 9th edition of the International Leyla Gencer Voice Competition organized by the cooperation of Istanbul Foundation of Culture and Arts, Borusan Sanat and Accademia della Scala, will once again be held in September to present new stars into the opera world. And we’d be more than happy, if we can manage to commemorate and honour Leyla Gencer well, through all these concerts, books, CDs and cooperations.

Ahmet Etem Erenli
General Manager
© Borusan Sanat 17 May 2018
 
 

FOYER

FOYER – CD PRESENTATION


TRT WORLD SHOW CASE
2018

Excerpts