2023 Borusan Sanat [Panel]

PANEL DISCUSSION
BORUSAN SANAT
10 MAY 2023 BORUSAN MUSICHOUSE 18.00

PARTICIPANTS (in alphabetic order)
 
Ahmet Etem Erenli, General Coordinator Borusan Kocabıyık Foundation
Daniele Borniquez, Director, Music Department of Accademia alla Scala
Evin İlyasoğlu, journalist, author, musicologist
Franca Cella, journalist, author, musicologist
Serhan Bali, journalist, author
Zeynep Oral, journalist, author, activist


Panel includes following arias from her Paris Concert (1985.04.29)
 
Vivaldi Sposa son disprezzata Bajazet 
Bellini Dopo l’oscuro nemo Adelson e Salvini
Donizetti Torna all'ospite tetto...Vieni o tu, che ognor io chiamo Caterina Cornaro
Excerpt from Haydn’s Thésée, mon bien-aimé, où es-tu ? Cantata Arianna a Naxo (Hob.XXVIb/2) Final
 

BACKTOTHESOUND.COM
2023.05.05                                                         
 
Borusan Sanat’tan Leyla Gencer Anması
 
Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinin en büyük isimlerinden Leyla Gencer’i, 10 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da düzenleyeceği bir buluşma ile anıyor. Gencer’i yakından tanıyan konuşmacıların yer alacağı sohbette, sanatçının eğitim hayatı, mesleki yolculuğu, kültür ve sanat hayatına katkıları konuşulacak. Bu özel buluşma Borusan Klasik’ten canlı olarak dinlenebilecek. Bununla birlikte Borusan Sanat, her sene olduğu gibi bu yıl da Leyla Gencer anısına bir konser gerçekleştirecek. 25 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek konser ile Tenan yönetimindeki BİFO, birbirinden değerli konuk solistler ile muhteşem bir geceye imza atacak. 

Sevenleri ve yakınları Leyla Gencer’i anlatıyor 

Borusan Sanat, Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir buluşma ile anacak. Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek bu buluşmada, Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Franca Cella, Daniele Borniquez ve Yekta Kara konuşmacı olarak yer alacak. Gencer’in sanat yolculuğunun yakından tanığı olan konuşmacılar, sanatçının Türkiye’deki gençlik döneminden eğitim hayatına, İtalya’da şekillenen kariyerinden kültür ve sanat hayatına katkılarına kadar pek çok konuda bilgilerini ve anılarını paylaşacak. Bu anlamlı buluşma, Borusan Klasik’ten yapılacak canlı yayınla dinleyicilere ulaşacak. 10 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleşecek “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak.  

Leyla Gencer’in anısına unutulmaz bir gece 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), vefatının 15. yılında Leyla Gencer’i 25 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserle anıyor. BİFO ve birbirinden değerli konuk solistler, Leyla Gencer’in anısına bir araya gelerek muhteşem bir geceye imza atacak. 19. yüzyılda G. Bellini ve G. Verdi’yle birlikte İtalyan Romantik opera üslubunu yaratan en önemli bestecilerden biri olan Giochiano Rossini’nin büyük ölçekli iki dinsel yapıtından biri olan Stabat Mater, bu özel konserde dinleyiciyle buluşacak. Koreli koloratur soprano Jay Yang, 2018 yılında Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, aynı zamanda BİFO Özel Ödülü ve Leyla Gencer Halk Ödülü’ne de layık görülen mezzosoprano Ezgi Karakaya, başarılı İngiliz tenor Theodore Browne ve dünya sahnelerinde önemli rolleri başarıyla seslendiren bas bariton Burak Bilgili’yi dinleme fırsatı bulunacak. Solistlerle birlikte Jozef Chabroň yönetimindeki Slovakya Filarmoni Korosu’nun konuk olacağı konserde BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek. 


https://www.backtothesound.com/borusan-sanattan-leyla-gencer-anmasi/

YENİ GÜN MAGAZINE
2023.05.05

ANDANTE MUSIC MAGAZINE
203.05.06

Borusan Sanat, Leyla Gencer'i Anıyor

Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinin en büyük isimlerinden Leyla Gencer’i, 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 18.30’da düzenleyeceği bir buluşmayla anıyor. Gencer’i yakından tanıyan konuşmacıların yer alacağı sohbette, sanatçının eğitim hayatı, mesleki yolculuğu, kültür ve sanat hayatına katkıları konuşulacak. Bu özel buluşma Borusan Klasik’ten canlı olarak dinlenebilecek. Bununla birlikte Borusan Sanat, her sene olduğu gibi bu yıl da Leyla Gencer anısına bir konser düzenleyecek. 25 Mayıs 2023 Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde Carlo Tenan yönetimindeki BİFO, birbirinden değerli konuk solistlerle muhteşem bir geceye imza atacak.


Sevenleri ve yakınları, Leyla Gencer’i anlatıyor  

Borusan Sanat, Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir buluşmayla anacak. Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde düzenlenecek bu buluşmada, Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Franca Cella, Daniele Borniquez ve Yekta Kara konuşmacı olarak yer alacak. Gencer’in sanat yolculuğunun yakından tanığı olan konuşmacılar, sanatçının Türkiye’deki gençlik döneminden eğitim hayatına, İtalya’da şekillenen kariyerinden kültür ve sanat hayatına katkılarına kadar pek çok konuda bilgilerini ve anılarını paylaşacak. Bu anlamlı buluşma, Borusan Klasik’ten yapılacak canlı yayınla dinleyicilere ulaşacak. 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 18.30’da düzenlenecek “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak. 


https://www.andante.com.tr/tr/11205/borusan-sanat-leyla-gencer-i-aniyor

BORUSAN KLASİK RADIO

2023.05.08

EKONOMIM.COM
2023.05.08                                                       
FARUK ŞÜYUN

Borusan Sanat, Leyla Gencer’i anacak
 
Borusan Sanat, Gencer’i, 10 Mayıs Çarşamba günü düzenleyeceği bir buluşma ile anıyor. Ayrıca her sene olduğu gibi bu yıl da Leyla Gencer anısına bir konser gerçekleştirecek. Etkinlik tarihi 25 Mayıs Perşembe.
 
Borusan Sanat, Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir buluşma ile anacak. Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek bu buluşmada, Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Franca Cella, Daniele Borniquez ve Yekta Kara konuşmacı olarak yer alacak. Gencer’in sanat yolculuğunun yakından tanığı olan konuşmacılar, sanatçının Türkiye’deki gençlik döneminden eğitim hayatına, İtalya’da şekillenen kariyerinden kültür ve sanat hayatına katkılarına kadar pek çok konuda bilgilerini ve anılarını paylaşacak. Bu buluşma, Borusan Klasik’ten yapılacak canlı yayınla dinleyicilere ulaşacak. 10 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleşecek “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak.   

Konser de verilecek
 
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Leyla Gencer'i 25 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserle de anacak. BİFO ve konuk solistler, Leyla Gencer’in anısına bir araya gelerek geceye imza atacak. 19. yüzyılda G. Bellini ve G. Verdi’yle birlikte İtalyan Romantik opera üslubunu yaratan en önemli bestecilerden biri olan Giochiano Rossini’nin büyük ölçekli iki dinsel yapıtından biri olan Stabat Mater, bu özel konserde dinleyiciyle buluşacak. Koreli koloratur soprano Jay Yang, 2018 yılında Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, aynı zamanda BİFO Özel Ödülü ve Leyla Gencer Halk Ödülü’ne de layık görülen mezzosoprano Ezgi Karakaya, İngiliz tenor Theodore Browne ve dünya sahnelerinde önemli rolleri seslendiren bas bariton Burak Bilgili’yi dinleme fırsatı bulunacak. Solistlerle birlikte Jozef Chabroň yönetimindeki Slovakya Filarmoni Korosu’nun konuk olacağı konserde BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek.
 
https://www.ekonomim.com/yasam-keyfi/borusan-sanat-leyla-genceri-anacak-haberi-693653
 
CUMHURİYET DAILY NEWSPAPER
2023.05.09

Borusan Sanat, Leyla Gencer'i anıyor

Milano, Roma, Venedik, Viyana, Paris, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio ve Chicago'da birçok kez başrolde sahne alan, dünyada "Türk Divası" (La Diva Turca) olarak tanınan Leyla Gencer, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir etkinlikle anılıyor.

Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinin en büyük isimlerinden Leyla Gencer’i, 10 Mayıs Çarşamba günü düzenleyeceği bir buluşma ile anıyor.

Leyla Gencer’i yakından tanıyan konuşmacıların yer alacağı sohbette, sanatçının eğitim hayatı, mesleki yolculuğu, kültür ve sanat hayatına katkıları konuşulacak. Bu özel buluşma Borusan Klasik’ten canlı olarak dinlenebilecek. Bununla birlikte Borusan Sanat, her sene olduğu gibi bu yıl da Leyla Gencer anısına bir konser gerçekleştirecek. 25 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek konser ile Tenan yönetimindeki BİFO, birbirinden değerli konuk solistler ile sahneyi paylaşacak.

SEVENLERİ VE YAKINLARI GENCER'İ ANLATIYOR

Borusan Sanat, Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir buluşma ile anacak. Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek bu buluşmada, Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Franca Cella, Daniele Borniquez ve Yekta Kara konuşmacı olarak yer alacak. Gencer’in sanat yolculuğunun yakından tanığı olan konuşmacılar, sanatçının Türkiye’deki gençlik döneminden eğitim hayatına, İtalya’da şekillenen kariyerinden kültür ve sanat hayatına katkılarına kadar pek çok konuda bilgilerini ve anılarını paylaşacak. Bu buluşma, Borusan Klasik’ten yapılacak canlı yayınla dinleyicilere ulaşacak. 10 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleşecek “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak. 

UNUTULMAZ BİR GECE

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), vefatının 15. yılında Leyla Gencer'i 25 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserle anıyor. BİFO ve konuk solistler, Leyla Gencer’in anısına bir araya gelecek. 19. yüzyılda G. Bellini ve G. Verdi’yle birlikte İtalyan Romantik opera üslubunu yaratan en önemli bestecilerden biri olan Giochiano Rossini’nin büyük ölçekli iki dinsel yapıtından biri olan Stabat Mater, bu özel konserde dinleyiciyle buluşacak.

Koreli koloratur soprano Jay Yang, 2018 yılında Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, aynı zamanda BİFO Özel Ödülü ve Leyla Gencer Halk Ödülü’ne de layık görülen mezzosoprano Ezgi Karakaya, başarılı İngiliz tenor Theodore Browne ve dünya sahnelerinde önemli rolleri başarıyla seslendiren bas bariton Burak Bilgili’yi dinleme fırsatı bulunacak. Solistlerle birlikte Jozef Chabron yönetimindeki Slovakya Filarmoni Korosu’nun konuk olacağı konserde BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek. 10HABER.NET
2023.05.10                                                               
İHSAN DİNDAR

La Diva Turca: Türkiye’nin dünya çapında yıldızı Leyla Gencer
 
Leyla Gencer, Türkiye'nin 20. yüzyılda uluslararası çaptaki en büyük yıldızı. 2008 yılında Milano'da hayata veda eden Gencer ne yazık ki Türkiye'de hak ettiği kadar tanınmıyor. Bunda kuşkusuz müfredatın da suçu var. Dünya çapında şöhrete sahip Devlet Sanatçısı unvanlı Gencer'i saygıyla anıyoruz.

İhsan Dindar
Leyla Gencer kariyeri boyunca çok sayıda operada başrolde yer aldı.
 
10 Mayıs 2008… Milano’nun dünyaca ünlü La Scala Operası’nda şef, temsil sırasında bir anons yapıyor. Tüm salon ayağa kalkıp derin bir sessizlik içerisinde saygı duruşunda bulunuyor. La Scala tarihine damga vuran Leyla Gencer’in ölüm haberi sadece o salonda değil, vatanı Türkiye’de ve dahi tüm dünyada derin bir üzüntüyle karşılanıyor. La Diva Turca olarak anılan ve uzun yıllar boyunca La Scala’nın sanat direktörlüğünü üstlenen La Scala, Cumhuriyetin en başarılı sanatçılarından biri olarak da hafızalara yer etti. Öyle ki Gencer, uzun yıllar boyunca Nazım Hikmet ile birlikte Batı’da tanınan en önemli Türk sanatçılarından biri oldu.
 
10 Ekim 1928 yılında Ayşe Leyla Çeyrekgil, Polonezköy’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Polonya’dan İstanbul’a göçen ailelerden birine mensup annesi, Gencer’in ilk öğretmeni oldu. Babası, İstanbul’da farklı işletmelere sahip bir tüccardı. Lale Sineması’nın işletmecisi olan babasını genç yaşta kaybeden Leyla Gencer, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Konservatuvarı’nda şan eğitimi aldı.


Cemal Reşit Rey’in öğrencisi
 
Müzikal eğitimi sırasında Muhittin Sadek ve Cemal Reşit Rey’in öğrencisi olan Leyla Gencer’in kaderi ünlü soprano Giannini Arangi-Lombardi ile tanışması sonrasında değişir. Lombardi’den özel ders alabilmek için Ankara’ya taşınan Leyla Gencer, Pietro Mascagni’nin ünlü eseri ‘Cavalleria Rusticana’ ile opera dünyasına ilk adımını atar. 1950’de başlayan Ankara Devlet Operası’ndaki sanat yaşamı sekiz yıl boyunca devam eder. Bu süre zarfında ABD başkanları Harry Truman ve Eisenhower, Yugoslavya devlet başkanı Josip Broz Tito, İran Şahı Rıza Pehlevi ve Prenses Süreyya’nın karşısında da hayranlık uyandıran perfromanslar sergiler.


Diva dünyaya açılıyor
 
İlk kez 1953 yılında Türkiye ile İtalya arasında yapılan karşılıklı anlaşma çerçevesinde bu ülkeye giden Leyla Gencer’in Roma’da sergilediği performans radyolarda canlı olarak yayınladı ve büyük beğeni topladı. Burada yakaladığı başarı sonrası Napoli’deki yaz festivaline davet alan Gencer, adını yavaş yavaş çizmenin dört bir yanında duyurmaya başlar. Ertesi yıl yine Napoli’de ‘Madam Butterfly’ operasında gösterdiği başarıyla yıldız mertebesine çıkan Gencer, şehirde Napolili Türk olarak anılmaya başlar. Gencer, operanın anavatanında artık tartışılmaz bir yıldızdır. Hemen peşinden Verdi’nin ‘La Traviata’ operasında Violetta’yı canlandıran Gencer, Napoli’nin yanı sıra Roma, Palermo, Trieste, Torino ve Varşova gibi kentlerde sahne alır.


Yeni dünyaya yelken açıyor
 
Polonezköy’de geçen çocukluk yıllarında Leyla Gencer’in en sevdiği şey evlerinin bahçevanın kollarında havaya fırlatılmaktı. Uçmak hissi ve onunla bağlantılı olarak özgürlük, daha küçüklükten Leyla Gencer’in karakterinde önemli bir iz bırakmıştı. Gencer, bu hissinin peşinden gitmek konusunda hayatı boyunca hep kararlı oldu. Yeni dünyaya, San Francisco’ya doğru çıktığı yolculuk da işte tam da böyle maceraydı. 1956’da dönemin önemli sopranosu Renata Tebaldi’nin katılamaması üzerine Gencer, San Francisco’ya, ‘San Francesca da Rimini’ operasında rol almak üzere gider. Bu dönem, San Francisco’da ‘La Traviata’ ve ‘Lucia di Lammermoor’ operasında başrolde yer alır. Üstelik sonraki yıllarda da sık sık mukayese edileceği Maria Callas’ı geride bırakarak…

La Diva Turca Leyla Gencer

Ve büyük hedef doğru adım adım
 
Pasifik kıyılarında yakaladığı başarı elbette Leyla Gencer için yeterli bir seviye olmayacaktı. Şöhreti okyanusu aşan Gencer’in en büyük hedefi operanın anavatanındaki bir sanat mabedinde sahne almaktır. 26 Ocak 1957 tarihi Leyla Gencer’in bu hedefine ulaştığı gün oldu. O artık La Scala’yı dolduran sanatseverlerin karşısıda performansını sergilemektedir. Fransız besteci Poulenc’in ‘Carmelitlerin Diyaloğu’ operasının dünya prömiyerinde başrolle sahneye çıkan Gencer’in, La Scala ile son nefesine kadar sürecek olan hikâyesi o gece başladı. 1958 yılına kadar Ankara Devlet Operası’nın kadrolu sanatçısı olan Gencer’in kadrosu o yıl iptal edilir ve sanatçı İtalya’ya yerleşir.


Kariyerinin zirvesinde bir soprano
 
1960’lar Leyla Gencer’in kariyerinde her manada zirveye ulaştığı bir dönem oldu. Sadece operanın başyapıtları değil örneğin Belli’nin neredeyse 150 yıldır sahnelenmeyen ve unutulmaya yüz tutmuş eseri ‘Beatrice di Tanda’yı da sahneye taşıyacaktı. Öyle ya o Leyla Gencer’di ve ne sahnelese insanlar büyük bir hayranlıkla izlemek için La Scala’ya gelecekti. Zaten tam da böyle olmuştu. 1970’lerde de başarılı performanslara imza atmayı sürdüren Leyla Gencer 1985 yılında sahnelere veda etme kararı aldı. Ancak bu, sahnelerden kopacağı anlamına gelmiyordu. La Scala’da genç kuşakların eğitiminde önemli roller üstlenen Leyla Gencer, İKSV’de de öncü bir isim oldu. 1988 yılında Devlet Sanatçı unvanı kazanan Leyla Gencer, 1995 yılından bu yana kendi adıyla anılan Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nı da hayata geçirdi. Bu yarışma günümüzün çok sayıda yıldız sopranosunu sanat dünyasına kazandırdı. Bunlardan biri de Mısır doğumlu Fatma Said.


10 Mayıs 2008’de Milano’da hayatını kaybeden Leyla Gencer’in külleri, dünyanın en güzel kenti olarak andığı İstanbul’da Boğaz sularıyla buluştu. 2004 yılında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 1000 yılın Türkleri özel koleksiyonunda adına hatıra parası bastırılan Leyla Gencer, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk uluslararası yıldızı olma özelliği de taşıyordu. Onun müzik dünyasında yakaladığı başarıların benzerini on yıllar boyunca erişebilen olmadı. Ancak ne üzücüdür ki Leyla Gencer, doğup büyüdüğü ve her kademede eğitimini aldığı Türkiye’de, hak ettiği kadar bilinmiyor. Bunda kuşkusuz Leyla Gencer’i genç kuşaklara anlatmakta ihmali olan müfredatın suçu büyük. Leyla Gencer’in hayatını anlatan Evin İlyasoğlu kitap, büyük sanatçı hakkındaki en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliği taşıyor.


Bununla birlikte İKSV’nin Leyla Gencer’in vefatının 10. yılı vesilesiyle hazırladığı belgesel, son yıllarda kayda değer çalışmalar arasında. Ancak bugün, İtalya’dan Amerika’ya tüm sanat camiasında 20. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve bu doğrultuda değer gören Leyla Gencer için yapılacak daha çok şey var. Bunlardan en önemlisi de Leyla Gencer’i, Türk gençliğini daha fazla tanıtmak ve özellikle de gençlere bir rol model olarak sunabilmek.
 
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası 25 Mayıs akşamı saat 20.00’de Zorlu PSM’de Leyla Gencer Anma Konseri gerçekleştirecek. Rossini’nin ünlü ‘Stabat Mater’inin seslendirileceği konserin şefliğini ise Carlo Tenan üstlenecek. Konserde orkestrayla birlikte Slovak Senfoni Korosu sahneyi paylaşacak.

https://10haber.net/2023/05/10/la-diva-turca-turkiyenin-dunya-capinda-yildizi-leyla-gencer-183081/

AYSUN ÖZ

2023.05.09

CUMHURİYET DAILY NEWSPAPER

2023.05.10

CUMHURİYET DAILY NEWSPAPER
2023.05.10

ECE ULUSUM
2023.05.10

GİLA BENMAYOR
2023.05.10

İHSAN DİNDAR

2023.05.10

MUHABBIR
2023.05.10                                                               
 
Borusan Sanat, Leyla Gencer’i anıyor
 
Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinin en büyük isimlerinden Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yıldönümünde gerçekleştirdiği özel bir buluşmayla andı.
 
Leyla Gencer’i yakından tanıyan konuşmacıların yer aldığı bu buluşmada, sanatçının eğitim hayatı, mesleki yolculuğu, kültür ve sanat hayatına katkıları konuşuldu.
 
Sevenleri ve yakınları Leyla Gencer anısına bir araya geldi 
 
Borusan Sanat, 10 Mayıs Salı günü Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir buluşma ile andı. Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde gerçekleşen bu özel buluşmada, konuşmacı olarak Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Franca Cella, Daniele Borniquez yer aldı. Gencer’in sanat yolculuğunun yakından tanığı olan konuşmacılar, sanatçının Türkiye’deki gençlik döneminden eğitim hayatına, İtalya’da şekillenen kariyerinden kültür ve sanat hayatına katkılarına kadar pek çok konuda bilgilerini ve anılarını paylaştı. Leyla Gencer’in çok özel konser görüntülerinin izleyiciyle ilk kez buluştuğu bu anlamlı gecede Borusan Klasik’ten canlı radyo yayını yapıldı. .
 
Buluşmanın moderatörlerinden ve Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Koordinatörü Ahmet Erenli geceyle ilgili yorumlarını paylaştı: “Dün akşam çok özel bir vesileyle Borusan Müzik Evi’nde bir araya geldik. Değerli katılımcılarımızla, kendisini yakından tanıma fırsatı bulmuş konuşmacılarımızla ve ilk kez yayınladığımız konser çekimleriyle Leyla Gencer’i, onun hayata ve sanatına bakışındaki titizliğini, tutkusunu ve çalışma azmini konuştuk. Anılarımızı ve ona olan hayranlığımızı paylaştık. Bu çok değerli akşamda bizlerle olan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.” 
 
borusansanat.tv’den de ayrıca yayınlanacak
 
Dün akşam Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşen “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak.
 
BİFO ile Leyla Gencer’in anısına unutulmaz bir gece
 
Borusan Sanat, her sene olduğu gibi bu yıl da Leyla Gencer anısına bir konser gerçekleştirecek. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), vefatının 15. yılında Leyla Gencer’i 25 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserle anıyor. BİFO ve birbirinden değerli konuk solistler, Leyla Gencer’in anısına bir araya gelerek muhteşem bir geceye imza atacak. 19. yüzyılda G. Bellini ve G. Verdi’yle birlikte İtalyan Romantik opera üslubunu yaratan en önemli bestecilerden biri olan Giochiano Rossini’nin büyük ölçekli iki dinsel yapıtından biri olan Stabat Mater, bu özel konserde dinleyiciyle buluşacak. Koreli koloratur soprano Jay Yang, 2018 yılında Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, aynı zamanda BİFO Özel Ödülü ve Leyla Gencer Halk Ödülü’ne de layık görülen mezzosoprano Ezgi Karakaya, başarılı İngiliz tenor Theodore Browne ve dünya sahnelerinde önemli rolleri başarıyla seslendiren bas bariton Burak Bilgili’yi dinleme fırsatı bulunacak. Solistlerle birlikte Jozef Chabroň yönetimindeki Slovakya Filarmoni Korosu’nun konuk olacağı konserde BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek.


ANDANTE
2023.05.11     

Vefatının 15. Yılında Leyla Gencer'in Ardından


Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinin en büyük isimlerinden Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yıl dönümünde düzenlediği özel bir buluşmayla andı.


Gencer’i yakından tanıyan konuşmacıların yer aldığı buluşmada, sanatçının eğitim hayatı, mesleki yolculuğu, kültür ve sanat hayatına katkıları konuşuldu.   
 
Sevenleri ve yakınları Leyla Gencer anısına bir araya geldi  

Borusan Sanat, 10 Mayıs 2023 Salı günü Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir buluşma ile andı. Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde düzenlenen bu özel buluşmada, konuşmacı olarak Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Franca Cella, Daniele Borniquez yer aldı. 
 
Gencer’in sanat yolculuğunun yakından tanığı olan konuşmacılar, sanatçının Türkiye’deki gençlik döneminden eğitim hayatına, İtalya’da şekillenen kariyerinden kültür ve sanat hayatına katkılarına kadar pek çok konuda bilgilerini ve anılarını paylaştı. Leyla Gencer’in çok özel konser görüntülerinin izleyiciyle ilk kez buluştuğu bu anlamlı gecede Borusan Klasik’ten canlı radyo yayını yapıldı.
 
Buluşmanın moderatörlerinden ve Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Koordinatörü Ahmet Erenli geceyle ilgili yorumlarını paylaştı: "Dün akşam çok özel bir vesileyle Borusan Müzik Evi’nde bir araya geldik. Değerli katılımcılarımızla, kendisini yakından tanıma fırsatı bulmuş konuşmacılarımızla ve ilk kez yayınladığımız konser çekimleriyle Leyla Gencer’i, onun hayata ve sanatına bakışındaki titizliğini, tutkusunu ve çalışma azmini konuştuk. Anılarımızı ve ona olan hayranlığımızı paylaştık. Bu çok değerli akşamda bizlerle olan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.”   
 
borusansanat.tv’den de ayrıca yayınlanacak  
 
Dün akşam Borusan Müzik Evi’nde düzenlenen “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak.            
                        
BİFO ile Leyla Gencer’in anısına unutulmaz bir gece 
 
Borusan Sanat, her sene olduğu gibi bu yıl da Leyla Gencer anısına bir konser düzenleyecek. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), vefatının 15. yılında Leyla Gencer'i 25 Mayıs 2023 Perşembe akşamı saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserle anıyor. BİFO ve birbirinden değerli konuk solistler, Leyla Gencer’in anısına bir araya gelerek muhteşem bir geceye imza atacak. 
 
19. yüzyılda G. Bellini ve G. Verdi’yle birlikte İtalyan Romantik opera üslubunun en önemli bestecilerden biri olan Giochiano Rossini’nin büyük ölçekli iki dinsel yapıtından biri olan Stabat Mater, bu özel konserde dinleyiciyle buluşacak. Koreli koloratur soprano Jay Yang, 2018 yılında Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, aynı zamanda BİFO Özel Ödülü ve Leyla Gencer Halk Ödülü’ne de layık görülen mezzosoprano Ezgi Karakaya, başarılı İngiliz tenor Theodore Browne ve dünya sahnelerinde önemli rolleri başarıyla seslendiren bas bariton Burak Bilgili’yi dinleme fırsatı bulunacak. Solistlerle birlikte Jozef Chabroň yönetimindeki Slovakya Filarmoni Korosu’nun konuk olacağı konserde BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek. 


KITAPDUSLERI.COM
2023.05.11                                                      

Borusan Sanat, Vefatının 15. Yılında Leyla Gencer’i Anıyor

Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinin en büyük isimlerinden Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yıldönümünde gerçekleştirdiği özel bir buluşmayla andı. Gencer’i yakından tanıyan konuşmacıların yer aldığı bu buluşmada, sanatçının eğitim hayatı, mesleki yolculuğu, kültür ve sanat hayatına katkıları konuşuldu. 

Sevenleri ve yakınları Leyla Gencer anısına bir araya geldi 

Borusan Sanat, 10 Mayıs Salı günü Leyla Gencer’i, aramızdan ayrılışının 15. yılında özel bir buluşma ile andı. Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde gerçekleşen bu özel buluşmada, konuşmacı olarak Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Franca Cella, Daniele Borniquez yer aldı. Gencer’in sanat yolculuğunun yakından tanığı olan konuşmacılar, sanatçının Türkiye’deki gençlik döneminden eğitim hayatına, İtalya’da şekillenen kariyerinden kültür ve sanat hayatına katkılarına kadar pek çok konuda bilgilerini ve anılarını paylaştı. Leyla Gencer’in çok özel konser görüntülerinin izleyiciyle ilk kez buluştuğu bu anlamlı gecede Borusan Klasik’ten canlı radyo yayını yapıldı.

Buluşmanın moderatörlerinden ve Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Koordinatörü Ahmet Erenli geceyle ilgili yorumlarını paylaştı: "Dün akşam çok özel bir vesileyle Borusan Müzik Evi’nde bir araya geldik. Değerli katılımcılarımızla, kendisini yakından tanıma fırsatı bulmuş konuşmacılarımızla ve ilk kez yayınladığımız konser çekimleriyle Leyla Gencer’i, onun hayata ve sanatına bakışındaki titizliğini, tutkusunu ve çalışma azmini konuştuk. Anılarımızı ve ona olan hayranlığımızı paylaştık. Bu çok değerli akşamda bizlerle olan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz." 

Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşen “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak. 

BİFO ile Leyla Gencer’in anısına unutulmaz bir gece

Borusan Sanat, her sene olduğu gibi bu yıl da Leyla Gencer anısına bir konser gerçekleştirecek. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), vefatının 15. yılında Leyla Gencer'i 25 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserle anıyor. BİFO ve birbirinden değerli konuk solistler, Leyla Gencer’in anısına bir araya gelerek muhteşem bir geceye imza atacak. 19. yüzyılda G. Bellini ve G. Verdi’yle birlikte İtalyan Romantik opera üslubunu yaratan en önemli bestecilerden biri olan Giochiano Rossini’nin büyük ölçekli iki dinsel yapıtından biri olan Stabat Mater, bu özel konserde dinleyiciyle buluşacak. Koreli koloratur soprano Jay Yang, 2018 yılında Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, aynı zamanda BİFO Özel Ödülü ve Leyla Gencer Halk Ödülü’ne de layık görülen mezzosoprano Ezgi Karakaya, başarılı İngiliz tenor Theodore Browne ve dünya sahnelerinde önemli rolleri başarıyla seslendiren bas bariton Burak Bilgili’yi dinleme fırsatı bulunacak. Solistlerle birlikte Jozef Chabroň yönetimindeki Slovakya Filarmoni Korosu’nun konuk olacağı konserde BİFO’yu Carlo Tenan yönetecek. TRT2 TV “HAYAT SANAT”
2023.05.11 & 12

CUMHURİYET DAILY NEWSPAPER

2023.05.12

Borusan Sanat’ta Leyla Gencer’i dostları anlattı

Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinde diva olarak alkışlanan Leyla Gencer’i, ölümünün 15. yıldönümünde Borusan Müzikevi’nde düzenlediği özel buluşma ile andı.

Borusan Sanat, 20. yüzyıl opera tarihinde Diva olarak alkışlanan Leyla Gencer’i, ölümünün 15. Yıldönümü olan 10 Mayıs akşamı Borusan Müzikevi’nde düzenlediği özel buluşma ile andı. Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Koordinatörü Ahmet E. Erenli ve Serhan Bali’nin moderatörlüğünde sanat yolculuğunu yakından izleyen Franca Cella, Daniele Borniquez, Zeynep Oral ve Evin İlyasoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı “Leyla Gencer’i Anıyoruz” isimli Borusan Klasik’ten canlı olarak dinlenen bu sohbet, ilerleyen tarihlerde borusansanat.tv’de izleyicilerle buluşacak ve kitapçık olarak da yayınlanacak. Gecede Leyla Gencer’in 1985 Paris resitalinde söylediği üç aryanın kaydı da ilk kez gösterildi.

Operanın Mabedinde 50 Yıl

Erenli konuşmacıları tanıtarak başladığı konuşmasında hayranı olduğu opera sanatının kök saldığı İtalya’da meşhur olan 50 yılını operanın mabedi La Scala’da yaşayan Leyla Gencer’i tanıma sürecini, İKSV Müzik Festivali’nde çalıştığı yıllarda Bayezid Operası, Riccardo Muti orkestrasıyla festivale gelmesi gibi dev projelerde Leyla Gencer’in büyük rolünü anlattı.

Diva’yı 40 yıl izleyen 1986’de “Romanzo Vero di una Primadonna” isimli biyografi kitabını yazan müzikolog dostu Franca Cella; “Canlandırdığı karakterleri çok seviyordu. Ders verdiği zaman da sadece iyi bir hoca olmadı, nasıl sanatçı olunacağını, dinleyici sevmeyi öğretti” diyerek karizması, yaratıcı yorum gücü ile nasıl herkesi avucunun içine aldığını anlattı.

Tutkunun Romanı

Türkiye’de ilk yazılan ve 1992’den beri 17 kez basılan Leyla Gencer kitabı “Tutkunun Romanı” nın yazarı Zeynep Oral, “O; tepeden tırnağa, tutku, azim ve müzik aşkıyla yanıp tutuşan ve uzun bir süre dünya sahnelerini de tutuşturan bir diva idi. Müzik dünyasında bir “ekol” ve referans oluşturdu. Opera dünyasının mabedi La Scala’ da hep zirvede kaldı. Yuvası La Scala vatanı ölene kadar yurttaşı kaldığı Atatürk Türkiyesi oldu” diyerek onun renkli, sağlam kişiliğini anlatan anılar paylaştı. Zeynep Oral, Franca Cella’ nın vasiyeti üzerine evinin İstanbul’a getirilip İKSV’ye emanet edildiğini hatırlatması üzerine, halen kapalı olan Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Sahnesi’nin deposunda bekleyen Leyla Gencer Evi’nin vaat edildiği gibi AKM’de sergilenmesini beklendiğini anlatarak; “Halen ses yok “dedi.

Evin İlyasoğlu da ‘hakkında daha pek çok kitap yazılmalı’ diyen Ahmet Erenli’nin ısrarı üzerine kaleme aldığı 2019’da basılan “Ben Leyla Gencer, La Diva Turca” (YKY) kitabının yazma sürecini anlatırken; “Edindiğimiz kaynaklardan onun enerjisini, araştırmacılığını ve konsantrasyon gücünü hayret ve hayranlıkla izledim. Asistanımla baştan başa dolaştığımız İtalya’da taksi şoföründen gişe memuruna herkes tarafından saygıyla hatırlandığına tanık oldum” dedi. Zeynep Oral’ın, elindeki bütün dokümanları vererek, yazmaya teşvik ettiğini de anlattı. Şimdi onu yeni kuşaklara tanıtmak için La Scala’ da olduğu gibi İstanbul’da açılan bir kütüphaneye adının verilmesini, kitaplarının konmasını ve orada etkinlikler düzenlenmesini, engelliler için de özel sunumlar hazırlanmasını önerdi.

La Scala Tiyatrosu Akademisi Müzik Departmanı Yöneticisi 2006’dan beri Şan Yarışması’nın sekreterliğini üstlenen Daniele Borniquez ise, 12 yıl birlikte çalıştığı Leyla Gencer için; “Çalışmak çok zordu çünkü mükemmeliyetçiydi. Öğrencilerine karşı ise demokrattı. Herkese eşit süre ayırırdı” diyerek anılarını paylaştı. Tüm konuşmacılar Leyla Gencer’in onlara öğrettikleri, yaşattıkları için duydukları şükranı, özlemi davetlilerle paylaştılar.DÜNYA DAILY NEWSPAPER
2023.05.12

CUMHURİYET DAILY NEWSPAPER
2023.05.17                                                                     
EVİN İLYASOĞLU

Leyla Gencer’i anma günleri

Bugünlerde sanat dünyamız Leyla Gencer’i 15. ölüm yılında anıyor. Konserler, paneller, konuşmalar yapılıyor. İlk anma, tam onun ölüm tarihine rastgelen 10 Mayıs akşamı Borusan Müzik Evi’nde yapıldı. Ben de bu panelistlerden birisiydim. Onun sanatsal kişiliği kadar sıradan insan olarak bıraktığı anılar da anlatıldı. Ahmet Erenli yönetimindeki panelde moderatör Serhan Bali, İtalya’dan gelen konuklar Franca Cella, Danielle Borniquez ve bizler onun Türkiye’deki kitabını yazan Zeynep Oral ile ben bu anlamlı buluşmayı paylaştık. 25 Mayıs’ta, ZORLU’daki Carlo Tenan yönetimindeki BİFO konseri de onun anısına adanmış: Rossini’nin Stabat Mater’i çalınacak.

İBB’YE ÖNERİYORUZ: LEYLA GENCER KİTAPLIĞI

Konuşmamın sonunda ben bir öneride bulundum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un dört bir yanına kütüphaneler açıyor. Bunlardan birisine Leyla Gencer Kitaplığı adını vermeyi önerdim. La Scala’nın kütüphanesine de Leyla Gencer adı verilmişti. Biz bu kütüphanede etkinlikler de yapalım. Okurlarla yazarlar buluşsun. Bu buluşmaları önceden duyurup o çevreye opera sanatını anlatalım. Genç operacılarımız söyleşi yapsınlar. Konservatuvarlarla da iş birliği yapılsın. Bu merkezler arasında Görme Engelliler Kütüphanesi de var. Onlar için işitsellik ne kadar önemlidir! Örneğin Leyla Gencer Kitaplığı’nda da bir “sesli kütüphane” oluşabilir. Leyla Hanım’ın kayıtları dinletilir. Umarım bu önerimi büyükşehir belediyesi yöneticileri ciddiye alırlar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/evin-ilyasoglu/leyla-genceri-anma-gunleri-2082085

Recording               
You can watch the panel from the link below:

Recording               

You can watch the panel from the link below: