Leyla Gencer Voice Competition 2012

VII. Leyla Gencer Voice Competition

15 - 20 September 2012 
 
Mirella Freni
Soprano
President of the Jury
 
John Allison
Editor, Opera Magazine
 
Paolo Arcà
Artistic Director
Quartetto Society, Milan
 
Yekta Kara
Chief Director
Turkish State Opera and Ballet
 
Fortunato Ortombina
Artistic Director
Teatro La Fenice, Venice
 
Vincenzo Scalera
Pianist and Teacher
Accademia Teatro alla Scala, Milan
 
Vincenzo de Vivo
Artistic Director
Accademia d’Arte Lirica di Osimo
Board Member of the Teatro Verdi
Artistic Director of the Eurobottega

FINALE

20 September 2012
Hagia Eirene Museum, Istanbul
 
Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra
Pietro Miantini, conductor
 
First Prize
Fatma SAID, soprano
(Egypt)
 
Second Prize
Ludmilla BAUERFELDT, soprano
(Brazil)
 
Third Prize
Jessica Rose CAMBIO, soprano
(Italy / USA)
 
Accademia Teatro alla Scala Prize
Irina Ioana BAIANT, soprano
(Romania)
 
Audience Prize
Fatma SAID, soprano
(Egypt)

 SABAH DAILY NEWS PAPER
2011.12.29
 
Gencer'in adı şan yarışmasıyla yaşayacak
 
Dünyada 'La diva Turca' olarak tanınan soprano Leyla Gencer adına düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması'nın yedincisi için başvurular başladı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile Teatro alla Scala Akademisi'nin iş birliğiyle düzenlenen yarışmanın ön elemeleri altı Avrupa ülkesinde yapılacak. Elemeler, 26 Nisan 2012'de Berlin'de, 4 Mayıs'ta Londra'da, 7 Mayıs'ta Viyana'da, 10 Mayıs'ta Madrid'de, 14 Mayıs'ta Milano'da, 16 ve 17 Mayıs'ta ise İstanbul'da düzenlenecek. Yarışma jürisine İtalyan soprano Mirella Freni başkanlık edecek. Yarışmanın finalistleri Eylül ayında İstanbul'da bir araya gelecek. Yarışmaya son başvuru tarihi 16 Nisan 2012 olarak belirlendi.

MEET TURKEY MAGAZINE
2012 February

SABAH DAILY NEWS PAPER

2012.04.11

7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda uzatmalar!

Opera dünyasının divası adıyla anılan uluslararası 7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın başvuru tarihi 23 Nisan Pazartesi tarihine kadar uzatıldı.

7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda yer alarak opera dünyasında kendini göstermek isteyen genç şancıların katılım belgelerini 23 Nisan Pazartesi akşamına kadar info@leylagencer.org e-posta adresine göndermeleri ya da İKSV'ye (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane) ulaştırmaları gerekiyor.

Bu yıl Leyla Gencer Şan Yarışması jürisinde opera dünyasının en etkin isimleri yer alıyor.

Jüriye bu yıl final serisinde büyük İtalyan diva Mirella Freni başkanlık ediyor. Diğer jüri üyeleri arasında ise La Scala Tiyatrosu Cast Direktörü Ilias Tzempetonidis, La Fenice Operası Sanat Yönetmeni Fortunato Ortombina, İngiltere'nin ünlü Opera Dergisi'nin Editörü John Allison, Piyanist Vincenzo Scalera ve Devlet Opera ve Balesi Baş Rejisörü Yekta Kara yer alıyor.

Yarışmanın katılım koşulları ve istenilen belgeler, resmi internet sitesinde (www.leylagencer.org) yer alıyor.

Yarışma ayrıca Facebook sayfası (www.facebook/leylagencersanyarismasi) üzerinden de takip edilebiliyor.

7. Leyla Gencer Şan Yarışması, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi'nin iş birliğiyle Doğuş Grubu ve Garanti Bankası'nın sponsorluğu ile Borusan Holding'in katkılarıyla, 15-20 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Avrupa'nın Altı Farklı Ülkesinde Ön Elemeler

Pretty Yende, Nino Machaidze, Marcello Alvarez gibi günümüz sahnelerinin yıldız isimlerini opera dünyasına kazandırmış olan Leyla Gencer Şan Yarışması, yeni yıldızlar keşfetmek üzere bu yıl yedinci kez düzenleniyor. Yarışmanın ön elemeleri bu yıl Avrupa'da altı merkezde yapılıyor; Berlin (26 Nisan), Londra (4 Mayıs), Viyana (7 Mayıs), Madrid (10 Mayıs), Milano (14 Mayıs) ve İstanbul (16-17 Mayıs).

Yarışma heyecanı, Eylül ayında İstanbul'da düzenlenecek finallerle devam edecek. 16 ve 17 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek, ön elemelerde belirlenen adayların katılacağı çeyrek finalin ardından, 18 Eylül 2012 Salı günü düzenlenecek yarı finalde 8 finalist belirlenecek. 7. Leyla Gencer Şan Yarışması 20 Eylül 2012 tarihinde, finalistlere Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın eşlik edeceği görkemli final gecesi ile son bulacak.

7. Leyla Gencer Şan Yarışması Ödülleri

Leyla Gencer Şan Yarışması kapsamında bu yıl ilk kez verilen La Scala Tiyatrosu Akademisi Özel Ödülü bir finaliste üç aylık eğitim bursu sağlayacak. Bu sene ilk kez verilecek bir diğer ödül ise Dinleyici Özel Ödülü olacak. Final gecesi tamamen dinleyicilerin oylarıyla belirlenecek bir finalist 2013 D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali'nde konser vermek üzere davet edilecek. 7. Leyla Gencer Yarışması kazananlarından birinciye 12.500 avro, ikinciye 7.500 avro ve üçüncüye 3.500 avroluk para ödülü verilecek.

DEUTSCHE SCHULE KAIRO

2012 September

SABAH DAILY NEWS PAPER

2012.09.13

Leyla Gencer Şan Yarışması başlıyor!

Opera dünyasında önemi günden güne artan Leyla Gencer Şan Yarışması’nın yedincisi 16 Eylül Pazar günü başlıyor.

20 Eylül Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi'nde gerçekleşecek Final Gecesi'yle sona erecek 7. Leyla Gencer Şan Yarışması, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, La Scala Tiyatrosu Akademisi'nin iş birliğiyle Doğuş Grubu ve Garanti Bankası'nın sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ve Borusan Holding'in katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Rekor katılımla Berlin, Londra, Viyana, Madrid, Milano ve İstanbul olmak üzere altı farklı şehirde jüri karşısında gerçekleştirilen ön elemelerin sonucunda, 176 katılımcı arasından, 22 farklı ülkeden 40 genç şancı İstanbul'daki final serisine katılmaya hak kazandı. Çeyrek finalde yarışamaya hak kazanan şancılar arasında Türkiye'den de 10 isim yer alıyor.

Ön elemeleri geçerek final serisine Türkiye'den katılmaya hak kazanan isimler Ayşe Şener (soprano), Caner Akgün (bariton), Çiğdem Aladağ (soprano), Deniz Yetim (soprano), Elif Tuğba Tekışık (mezzosoprano), Esra Çetiner (soprano), Görkem Ezgi Yıldırm (soprano), Hatice Zeliha Kökçek (mezzosoprano), Özgecan Gençer (soprano) ve Senem Demircioğlu (mezzosoprano) oldu.

Yarışma, 15 Ağustos Cumartesi gerçekleşecek kayıtlar ve kura çekiminin ardından seyirciye kapalı olarak yapılacak çeyrek finallerle devam edecek. 18 Eylül Salı günü 11.00-17.00 saatleri arasında Cemil Reşit Rey Konser Salonu'nda piyanist Jeong Un Kim eşliğinde dinleyicilere açık olarak gerçekleştirilecek Yarı Final'de ise 8 finalist belirlenecek.

7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın Final Gecesi, 20 Eylül Perşembe akşamı saat 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilecek. Gecede 8 finaliste, İtalyan şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Opera dünyasının yeni yıldızlarını belirleyecek Leyla Gencer Şan Yarışması Jürisinin Başkanlığı'nı bu yıl büyük İtalyan soprano Mirella Freni üstlenecek. Jürinin diğer üyeleri ise Opera Dergisi Editörü John Allison, Quartetto Cemiyeti Sanat Direktörü Paolo Arcà, Devlet Opera ve Balesi Baş Rejisörü Yekta Kara, La Fenice Operası Sanat Yönetmeni Fortunato Ortombina, Piyanist Vincenzo Scalera ile Uluslararası Osimo Opera Sanatı Akademisi Sanat Direktörü, Brindisi Verdi Tiyatrosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Eurobottega Sanat Direktörü Vincenzo de Vivo.

Leyla Gencer Şan Yarışması’nda ödül heyecanı bu yıl daha da artacak

Birincilik ödülünün 12.500, ikincilik ödülünün 7.500, üçüncülük ödülününse 3.500 avro olduğu 7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda bir finalist de La Scala Tiyatrosu Akademisi'nin üç aylık Eğitim Bursu Özel Ödülü'nün sahibi olacak.

Müzikseverler, bu yıl oylarıyla aktif olarak yarışmaya katılabiliyor: Yarışmanın sponsorlarından Doğuş Grubu'nun bu yıl ilk kez vereceği Doğuş Halk Ödülü ise dinleyicilerin oylarıyla belirlenecek. Doğuş Halk Ödülü'nün sahibi olacak bir finalist 2013 D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'ne davet edilecek.

Yarışmanın yarı final ve final gecelerinin biletleri satışta

7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın 18 Eylül Salı günü CRR'deki Yarı Finali ile 20 Eylül Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi'ndeki Final Gecesi'nin biletleri; Biletix satış noktaları, Biletix Çağrı Merkezi (216) 556 98 00, www.biletix.com ve İKSV'den (Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane 212 334 07 00 / hafta içi saat 10.00-18.00 arası) satılıyor.


Bilet fiyatları Yarı Final için 30 TL ve 15 TL (öğrenci), Final Gecesi için 40 TL ve 25 TL (öğrenci) olarak belirlendi. Lale Kart üyeleri her zaman olduğu gibi yine %25'e varan Lale Kartı özel indirimlerinden yararlanabilecekler.

Leyla Gencer’i yakından tanımak isteyenler için Leyla Gencer Evi’nin kapıları açık olacak

Özgün kişiliğiyle hem sahnede hem de özel yaşamında merak ve hayranlık uyandıran Leyla Gencer'i yakından tanımak isteyenler, İKSV'nin Şişhane'deki binasında yer alan Leyla Gencer Evi'ni ziyaret edebilir.

Operanın mabedi La Scala'nın yirmi beş yıl primadonnalığını ve vefatına kadar İKSV'nin mütevelliler kurulu başkanlığını üstlenmiş büyük soprano Leyla Gencer'e adanan Leyla Gencer Evi'nde, sanatçının Milano'daki evinin bir kısmı yeniden canlandırıldı. Leyla Gencer'in uzun yıllar operalarında birlikte çalıştığı dekoratörü ve aynı zamanda Leyla Gencer Şan Yarışması Jüri Başkanı Pier Luigi Pizzi'nin Melahat Behlil, Franca Cella ve Massimo Gasparon'un yardımlarıyla düzenlediği Leyla Gencer Evi, sanatçının operadan ayrı tutulamayan yaşamının öne çıkan yönlerini onu yakından tanımak isteyenlerle paylaşıyor.

Leyla Gencer Evi, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri 11.00–16.30 saatleri arasında rehber eşliğinde, 5 kişilik gruplar halinde ve ücretsiz olarak önceden rezervasyon yaptırılarak gezilebilecek. Leyla Gencer Evi için (212) 334 08 21 numaralı telefondan bilgi alınabilir ve rezervasyon yaptırılabilir.

SABAH DAILY NEWS PAPER

2018.09.12

Ödülün sahibi belli olacak

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın dokuzuncusu; bu yıl İKSV, Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenleniyor. 28 Eylül'de Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'ndaki galada jüri, büyük ödülün sahibini açıklayacak. 

DECONATAS

2012 September
JUAN ANTONIO LLORENTE
 
Tres sopranos, ganados del Concurso Leyla Gencer de Estambul

De las 176 candidaturas recibidas en esta séptima edición del Concurso Internacional de Voces Leyla Gencer, cinco procedían de España.


Fatma Said (Egipto), primer premio © www.iksvphoto.com Organizado por la Fundación Estambul para la Cultura y las Artes de Estambul (İKSV) y la Accademia del Teatro alla Scala de Milán, se ha celebrado en Estambul entre el 16 y el 20 de este mes la séptima edición del Concurso Internacional de Voces Leyla Gencer, al que han aspirado 176 cantantes de todos los rangos vocales. Las candidaturas procedían de 22 países -desde Canadá hasta China-, cinco de las cuales llegaron de España.
 
El importe total de los premios del concurso que lleva el nombre de la conocida soprano Leyla Gencer (Estambul, 1928-Milán, 2008), conocida como “La diva turca” se eleva a 23.500 euros (12.500, 7.500 y 3.500 de acuerdo con las categorías). A esto habría que sumar dos iniciativas puestas en marcha este año. La de la Accademia del Teatro alla Scala, consistente en tres meses de perfeccionamiento para uno de los finalistas, y el Premio especial Doğuş -instituido por Doğuş Group, uno de los sponsors privados junto al Garanti Bank-, concedido con los votos de la audiencia. Por esta competición han pasado artistas hoy en plena carrera lírica, como Anita Rachvelishvili, Nino Machaidze o Marcelo Álvarez.
 
Tras seis audiciones previas en otras tantas ciudades europeas -Berlín, Londres, Milán, Viena, Estambul y Madrid-, y una posterior selección a puerta cerrada el domingo 16, que centró el número en 40 elegidos, el martes 18 tuvieron lugar en el auditorio Cemal Reşit Rey las pruebas semifinales, ya con público. De ellas salieron los ocho finalistas que, dos días más tarde, acompañados por la Filarmónica Borusan de Estambul, dirigida por Sevim Gözay, se disputaron los trofesos en el Museo de Santa Irene, donde cada año tiene lugar el Festival de Estambul.
 
Mirella Freni en calidad de presidenta del jurado, anunció al final de la velada los nombres ganadores, que resultaron ser tres sopranos. La gran vencedora fue Fatma Said (Egipto) en quien recayó además del primer premio el trofeo Doğuş. El segundo fue para la brasileña Ludmilla Bauerfeldt (soprano / Brazil) y el tercero para Jessica Rose Cambio (Italia-USA). La distinción de Accademia del Teatro alla Scala recayó en la rumana, también soprano, Irina Ioana Baiant  
 
Mirella Freni contó como miembros del jurado con los directores artísticos del Teatro la Fenice de Venecia y la Sociedad Quartetto de Milán, Fortunato Ortombina y Paolo Arcà, respectivamente, además de Vincenzo de Vivo, director de la Accademia d’Arte Lirica de Osimo, Vincenzo Scalera, pianista y profesor en la Accademia Teatro alla Scala, o el director de la publicación Opera Magazine, John Allison y la directora de la Ópera y el Ballet del Estado de Turquía Yekta Kara.

DER NEUE MERKER

2012 October
         

IL GIORNALE DELLA MUSICA

2012 October

OPERA MAGAZINE

2012 November

AKOB MAGAZINE No.16
2012.12.21

OPERA MAGAZINE

2015 February

Excerpts                        
Competition
Fatma Said soprano (Egypt)
Massenet Je marche sur tous les chemins Manon
Irina Baiant- Marietta soprano (Romania)
Korngold Glück, das mir verblieb Die tote Stadt
Ludmilla Bauerfeldt soprano (Brazil)
Donizetti Regnava nel silenzio...Quando rapito in estasi Lucia di Lammermoor