2019 IFCA [Documentary]

LA DIVA TURCA

A SPECIAL DOCUMENTARY FOR LEYLA GENCER   
Istanbul Foundation for Culture and Arts [2019] 

The sole safeguard to the Leyla Gencer archives, the Istanbul Foundation for Culture and Arts (İKSV), is producing a Leyla Gencer documentary with a view to giving more insight to the life and art of the great diva on the 10th anniversary of her death. The documentary, benefiting from the archives in the İKSV as well as from interviews with people who knew her in person, has Zeynep Oral as the scriptwriter, Ahmet Erenli and Yekta Kara as consultants, and it is directed by Selçuk Metin.

Shot in Milan and Istanbul and planned to be shown in December, the documentary includes exclusive interviews with public figures who found an opportunity to work with Leyla Gencer. The names to be involved in the documentary include musicologist and critic Lorenzo Arruga, author Franca Cella, founder of Accademia Teatro alla Scala Carlo Fontana, general manager of Teatro di San Carlo Rossana Purcha, director Ferzan Özpetek, the art director of Sferisto Opera and decorator who worked with Leyla Gencer in her operas for many years Pier Luigi Pizzi, president of this year’s competition jury Renato Bruson, participants of Leyla Gencer Voice Competitions Simge Büyükedes and Asude Karayavuz, winner of the 2006 Leyla Gencer Voice Competition, soprano Nino Machaidze, General Director of Borusan Sanat Ahmet Erenli, General Director of İKSV Görgün Taner, curator of Leyla Gencer: Primadonna and Solitude exhibition Yekta Kara, and Manager of Music Department of Accademia Teatro alla Scala Daniele Borniquez.

SELCUK METIN director
ZEYNEP ORAL text

Première: 23 January 2019, Wednesday with English Subtitles

Halit Ergenç narrator
Gökhan Turnalı cinematographer

Selçuk Yöntem voice actor
Mehmet Günsur voice actor
Bergüzar Korel voice actor
Senan Kara voice actor
Ümit Belen voice actor
Secan Yener voice actor
Berk Avcı voice actor
Mehmet Zorlu voice actor

Leyla Gencer Interview Records are from Rüzgara Karşı Yürüyenler documentary

Sercan Öztürk colorist

Tuncar Paksoy visual effects
Erdem Kayhan visual effects

Sedar Öngören supervising sound mixer
Serkan Köseoğlu dubbing mixer
Berdan Deveci sound mix assistant

Mert Özer voice recording
Kerem Aksoy voice recording
Serkan Köseoğlu voice recording

Kail Kulaksız directory assistant
Ebru Gümrükçüoğlu directory assistant

Ful Duran coordination
Bengisu Çağlayan coordination
Esra Çankara coordination

Nermin Saatçioğlu subtitles

Production
Istanbul Foundation for Culture and Arts
2019DOCUMENTERY WITH ENGLISH SUBTITLES


Documentary Excerpt                     

UNKNOWN NEWSPAPER
2019 January  

UNKNOWN NEWSPAPER
2019 January

WOMEN TV
2019 January

EVRENSEL DAILY NEWSPAPER
2019.01.25
ÖZLEM ERTAN

Operaya adanmış bir hayatın belgeseli: 'Leyla Gencer: La Diva Turca'
 
Özlem Ertan, 20. yüzyılın en büyük opera sanatçılarından Leyla Gencer’i anlatan ‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeselini yazdı.
 
Bazı insanlar unutulmazdır. Bunlar öyle özel, farklı insanlardır ki bu dünyaya ait olmadıklarını düşünürsünüz. Sıradan değillerdir her şeyden evvel. Hayatın rutin akışına baş kaldıran tutkuları, amaçları, özlemleri vardır. Büyük düşünürler, duyguları yüreklerine sığmayacak kadar yoğundur. Hayatlarına dokundukları herkeste silinmesi imkânsız izler bırakırlar. Yirminci yüzyılın en önemli sopranolarından Leyla Gencer de böyleydi. Geniş, renkli, envaiçeşit duyguyu içinde barındıran, hayatın anlamını devasa bir sözlük gibi ortaya koyan sesiyle herkesi büyülerdi.
 
ETKİLEYİCİ BİR FİNAL
 
2018, Leyla Gencer’in onuncu ölüm yıl dönümüydü. Bu vesile ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen etkinliklerin sonuncusu ise 2019’a uzanan Leyla Gencer belgeseli oldu. Selçuk Metin’in yönettiği, metin ve senaryosunu Zeynep Oral’ın kaleme aldığı, Usta Aktör Halit Ergenç’in seslendirdiği ‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeselinin galası 23 Ocak Çarşamba akşamı yapıldı.
 
Belgeselde onu yakından tanıyan, hayatında rol oynamış insanların ve yetiştirdiği sanatçıların görüşlerine yer verilmişti. Leyla Gencer ile yapılmış bazı röportajlar da eklenmişti filme. Bazıları daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış fotoğraflar kullanılmıştı. Başta Milano’daki La Scala olmak üzere sanatçının yaşamında etkili olan sahnelerde çekimler yapılmıştı. Müziğin, Leyla Gencer’in o unutulmaz sesinin eşlik ettiği belgeselin finali ise tüm salonu duygulandıracak, hatta ağlatacak kadar vurucuydu.
 
İTALYA’DA BİR TÜRK
 
1928’de Polonyalı bir anneyle Bektaşi bir babanın kızı olarak İstanbul’da doğan Leyla Gencer gerçekten de çok özel bir sanatçıydı. Onu dünyanın en önemli opera sahnelerine taşıyan ise azmi, yeteneği, mesleğine duyduğu aşk ve durmak bilmeden çalışmasıydı. 1950’li yılların başında, Ankara Operasında Pietro Mascagni’nin ‘Cavalleria Rusticana’ ve Giacomo Puccini’nin ‘Tosca’ operalarında başrol oynayan sanatçının 1953 yılında, İtalya ile Türkiye arasındaki kültür anlaşmasına dayanarak RAI radyosunda verdiği konser, İtalya’daki sanatseverlerin onunla ilk karşılaşmasıydı. Sonrası, kentler hatta ülkeler aşan bir nehrin, karşısına dikilen en güç engelleri aşarak yatağında akması gibiydi. Leyla Gencer 1950’li, 60’lı yılların Avrupası’nda üstelik de karşısında Maria Callas ve Joan Sutherland gibi rakipler varken, La Scala, La Fenice gibi en önemli sahnelerde başrol oynadı ve 20’nci yüzyılın en önemli primadonnalarından biri olarak hafızalara kazındı.
 
UNUTULMUŞ OPERALARIN KâŞİFİ
 
Leyla Gencer’in opera sanatına en önemli katkılarından biri de bestelendikleri dönemde oynanan, ancak sonra unutulan operaları, tozlu raflardan çekip alarak repertuvara kazandırması olmuştu. Gaetano Donizetti’nin ‘Roberto Devereux’, Giuseppe Verdi’nin ‘Jerusalem’ ve ‘La Battaglia di Legnano’, Gioacchino Rossini’nin ‘Elisabetta Regina d’Inghilterra’ adlı eserleri yüzlerce yıl süren bir unutuluş döneminin ardından Leyla Gencer’in yorumuyla yeniden doğdu.

Oynadığı karakterlere sadece sesiyle değil, yorumu ve oyun gücüyle de hayat veren Leyla Gencer, yetmişten fazla operada başrol oynadı.  
 
Bu başarıların bir bedeli olacaktı elbette. Leyla Gencer de bedeller ödedi, fedakarlıkta bulundu. Uzun süreler çok sevdiği eşinden ayrı kaldı, onu müzikten uzaklaştırır düşüncesiyle çocuk sahibi olmadı. Sürekli araştırdı, okudu, çalıştı, söyledi. Solistlik kariyerini sonlandırdıktan sonra genç opera sanatçılarını eğitti, onlara bilgilerini, tecrübelerini aktardı.
 
Onunki operaya, sanata adanmış bir ömürdü. ‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeseli bu ömrün güzel bir özeti. Umarım bu belgesel gösterime girer ve DVD olarak yayımlanır. Çünkü Leyla Gencer’in yaşam öyküsü sadece opera sanatçıları için değil, herkes için ilham verici.
 
https://www.evrensel.net/haber/371918/operaya-adanmis-bir-hayatin-belgeseli-leyla-gencer-la-diva-turca

CUMHURİYET DAILY NEWSPAPER
2019.01.25

SABAH DAILY NEWSPAPER
2019.01.26

Leyla Gencer anısına belgesel


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 20'nci yüzyılın en önemli opera sanatçılarından biri olan Leyla Gencer'in anısını yaşatmak için 'Leyla Gencer: La Diva Turca' belgeselinin yapımcılığını üstendi. Yönetmenliğini Metin Selçuk'un yaptığı belgeselin, metni ve senaryosunda Zeynep Oral'ın imzası bulunuyor. Halit Ergenç'in sesiyle güçlenen yapıma katkıda bulunan diğer sanatçılar ise Selçuk Yöntem, Bergüzar Korel ve Mehmet Günsür. 

SABAH DAILY NEWSPAPER
2019.01.27
ŞELALE KADAK

CUMHURİYET DAILY NEWSPAPER
2019.06.16

HÜRRİYET BURSA
2019 October

CEMİYET BURSA
2019.10.30                                         

Bursa'dan "La Diva Turca" Geçti

Dünyanın önde gelen sopranolarından ve 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’ in anısına hazırlanan “Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeselinin Bursa gösterimi yapıldı.

Büyük yıldızla tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan söyleşiler aracılığıyla onu daha yakından tanıma fırsatı sunan “Leyla Gencer:La Diva Turca” belgeselinin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV, yönetmenliğini ise Selçuk Metin üstleniyor. Belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası bulunuyor. Türkiye Devlet Hastaneleri ve Hastalara Yardım Vakfı (HASVAK) Bursa Şubesi’nin ev sahipliğindeki belgesel gösterimi Podyum Sanat Mahal’de yapıldı.
 
Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun açılışı için Bursa’ya gelmişti.
 
Yönetmen Selçuk Metin ve senarist Zeynep Oral’ın da katıldığı gösterim öncesinde HASVAK Bursa Şubesi Başkanı Emire Eren her iki isme teşekkür plaketi verdi. Halit Ergenç’in sesiyle güçlenen belgeselin çekimleri 2018 yılı boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı.  Uzun yıllar İtalya’da yaşayan Gencer, 1957 yılında hocası Muhsin Ertuğrul’un daveti üzerine Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun açılış için Bursa’ya gelmişti. Üstelik o gece anlaşması gereği Viyana’da olmasına rağmen. “La Diva Turca”, 2008 yılında Milano’da ölen ve vasiyeti üzerine yakılarak külleri İstanbul Boğazı’nın sularına dökülen Leyla Gencer’in hayatını merak edenler için önemli bir kaynak. Geceden elde edilen gelir HASVAK’ın Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan öğrenciler için oluşturduğu burs fonuna aktarılacak.

GAZETE KADIKÖY
2020.04.03                                                                                              

SABAH DAILY NEWS PAPER
2020.04.02

Leyla Gencer'in Hayatı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), yapımcılığını üstlendiği Leyla Gencer La Diva Turca belgeselini dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), yapımcılığını üstlendiği Leyla Gencer: La Diva Turca belgeselini dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açıyor. Sanatseverler, 20'nci yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Gencer'in yaşam öyküsünü anlatan belgeseli bugünden itibaren İKSV'nin YouTube kanalı üzerinden izleyebilecek. Çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul'da gerçekleştirilen belgeselde; Gencer'le tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan söyleşiler de var.


SCREENING / QUESTION & ANSWER INNIS COLLEGE [Toronto]
2022.12.11
Q & A ON DOCUMENTERY